bocek ilaclama
İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Tahta Kurdu ilaçlama

tahta kurdu

Tahta kurdu böceği, ağaç kurdu olarak da bilinen bir haşeredir. Tahta, mobilya, ahşap olan her maddeyi kemirerek çürümesine ve dökülmesine neden olur. Tahta kurdundan kurtulmak eşyaları verdikleri zararlardan dolayı oldukça önemli bir durumdur. İnsanlar bu haşereye karşı önlem almazlarsa evlerinde ya da iş yerlerindeki bazı eşyalar zamanla kullanılmaz hale gelecektir. Tahtakurduilaçlama yaptırılması bu tür sorunların görülmemesi açısından oldukça önemlidir. Tahta kurdu eklembacaklılar haşere gurubunda incelenen bir böcektir.

Tahta kurdu kemirdiği ahşap nesnelerin tozlarını dışarıya atar. Tahta kurdunun kabuğu keratin denilen çok sert bir madde ile kaplıdır.

Tahta Kurdunun Özellikleri

 • Tahta kurdu insanları ısırmaz otçul bir böcektir ve çift kanadı vardır.

   

 • Bu haşerenin baş kısmında bir çift anten bulunur.

   

 • Boyu 1,5 ve 3cm arasında değişir.

   

 • Tahta kurdunun ağız yapısı çok gelişmiştir, bu sebepten ağaçtan olan maddeleri kesip kemirebilir, eşyalara büyük zarar verir.

   

 • Gündüz pasif olan tahta kurdu geceleri daha aktif çalışır, gece yattığınız zaman bu haşerenin seslerini duyabilirsiniz.

   

 • Tahta kurdu evdeki mobilyalara zarar verdiği gibi doğadaki ağaç, yaprak, tahta vb bitkileri kemirerek çürüyüp dökülmesine yol açar.

   

 • Bu nedenle maddi zararlara yol açabilen, büyük tahribatlar yaratabilen bu canlıları yok etmek için tahtakurdu ilaçlama yapılması şarttır.

   

Ağaç Kurtları Nasıl Çoğalır?

Yumurtlama yöntemi ile çoğalan ağaç kurdu sayıları hızla arttığından bireysel mücadele ile yok edilemez. Bunun yanı sıra, eşyaların içinde tüneller kazarak ilerlediğinden, bu haşerelerden kurtulmak için mobilyaların atılması ya da ağaç kurdu ilaçlama yapılması şarttır. Ancak genellikle atılan mobilyalar da bu haşerelerin yok edilmesini sağlamaz. Bu nedenle tahta kurdu ilaçlama yaptırılması bu canlılar ile en etkili ve en hızlı çözüm sağlayan mücadele şeklidir.

Yumurtadaki ağaç kurdu belli ısıya ulaştığında çatlar ve yavru tahta böceği yumurtadan çıkar. Tahtakurduilemücadele zordur. Tahtaların içlerine kadar ilerlemiş olduğundan ulaşmak kolay olmaz. Bu sebepten ağaç kurdu ile mücadele sağlık bakanlığından onaylı, tecrübeli ekiplerle yapılmalıdır. Tahta kurdu gibi nemli olan ortamlarda yaşamayı seven ve hızlı üreyen haşerelere karşı böcek ilaçlama yaptırılması şarttır.

Kullandığınız mobilya eşyalarınızı dikkatli kullanmalısınız çünkü tahta kurdu çatlak ve zedelenmiş olan eşyalar üzerine yumurtasını bırakır. Tahta kurdunun halk arasında değişik isimleri vardır, tahta böceği, ağaç kurdu, ağaç böceği, mobilya böceği, ağaç yiyen haşere gibi.Yuva yaptığı ve beslendiği ağaçların, bitkilerin kurumasına yol açan tahta kurdu evlerimizin ve işyerlerimizin içlerine aldığımız eşyalarla girer. Kapalı ortamlar sıcak ve ılık olduğundan evlerde yuva yapmayı sever. Tahta kurdu ile mücadele için İstanbul'un tüm ilçelerinde bulunan ilaçlama şubeleri ile tahta kurdu ilaçlama hizmeti veren Titiz ilaçlama şirketimizi arayabilirsiniz.