bocek ilaclama
İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Salyangoz İlaçlama

salyangoz ilaçlama

Salyangoz ya da diğer adıyla sümüklüböcekler, bitkilere zarar veren ve bu şekilde maddi zararlara yol açan canlılardır. Genellikle yağmurdan sonra ortaya çıkan ve açık alanlarda sık görülen bu haşereleri yok etmek için salyangoz ilaçlama yaptırmak şarttır. Salgıladığı yapışkan sıvı sayesinde kolaylıkla hareket eden bu canlılar, sahip oldukları salgı nedeniyle sümüklüböcek adını almıştır.

Sümüklüböcek yumuşakçalar sınıfından olan, üstünde kabuğu bulunan ve iç organları bu kabuğun içinde bulunan bir canlıdır. Alın kısmında 4 adet duyarga bulunur. Bunlardan ikisi uzun, diğer ikisi daha kısadır. Kısa olan duyargada dokunma organları bulunan salyangozun, uzun olanlarında ise gözleri bulunur. Tarla ve bahçe gibi alanlarda büyük maddi zararlara yaratabilen bu canlılardan kurtulabilmek için sümüklüböcek ilaçlama yaptırılması şarttır.

 

Salyangozların Zararları

Salyangozda iskelet olmamakla birlikte kıvrımlar halinde olan kabuğu sayesinde ayakta durur. Tehlike sezdiğinde açıkta bulunan kabuğunun son kıvrımına girebilir. Kanı pıhtılaşma yapmaz, renksizdir. Nemli ve ılık havaları seven bu haşereler çok soğuk havalarda vücutlarında bol miktarda su bulunduğu için donabilirler. Yine çok sıcak havalarda da kuruyabilirler. Bu nedenle havaların çok sıcak olduğu dönemlerde salyangozlar, ağaç kavuklarına saklanır. Sümüklüböcekten kurtulmak yeşil alanları korumak açısından oldukça önemlidir. Bahçelerimiz de sıklıkla rastlayacağımız bu haşereler ile mücadele için salyangoz ilaçlama uygulatılmalıdır.

 

Deniz, tatlı su, karalarda yaşayan salyangozlar, genellikle otçul beslenirler. Ağzının içindeki alt dudağa bağlı üzeri pürtüklü dili yardımıyla otları ufalayarak yerler. Sümüksü bir yapıya sahip olması sürünmesi ve tutunmasını kolaylaştırır. Kışları ve yazları, soğuk ve sıcaklardan korunmak için kendilerinin toprak altlarına gömerler. Bulunan kabukları içine saklanırlar. Ara sıra hava almak için kabuklarını açar sonra yeniden kapatırlar. Daha çok bahçelerimizde rastlayacağımız salyangozlar, bitki ve yeşilliklerimize zarar verirler. Bu nedenledir ki diğer zararlı canlılar gibi salyangozdan kurtulmak da şarttır. Sümüklüböcek ile mücadele böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılacak salyangoz ilaçlama ile mümkündür.

 

Salyangoz ile Mücadele


Diğer çoğu böcek türü gibi yumurta ile üremesini gerçekleştiren salyangozlar, yumurtalarını toprakta 8-10 cm kadar çukur açarak, çukurun içine bırakırlar. Bir süre sonra yumurtadan çıkan yavruların kabukları ilk başta yumuşaktır. Zamanla salgılanan kireçle sertleşir. Kuraklıktan korkan sümüklüböcekler güneşten gizlenir geceleri aktif olurlar. Kışları da kabuklarına saklanan salyangozlar yağmurlu günlerde çoğalırlar. Çoğalmalarına engel olunması kişilere verilecek bazı rahatsızlıkların önüne geçecektir. Salyangoz insanlara ısırmadıkları için sağlıkları açısından zarar vermezler ancak, bitkilere verdikleri zararlarla büyük rahatsızlık demektirler. Diğer böcek türleri gibi salyangoz ile mücadele de önemlidir. İlaçlama, bu alanda hizmet veren profesyonel şirketler tarafından uygulanmalıdır.

 

Titiz ilaçlama şirketi, ilaçlama konusunda uzman, eğitimli kadrolarla çalışmakta olup, ilaçları da ziraat mühendisleri tarafından üretilmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ilaçlar kullanarak sorunlarınıza daha kolay çözümler getiren titiz ilaçlama salyangoz ile mücadele konusunda salyangoz ilaçlama için de sizlere hizmet vermektedir.

Ayrıca bazı ülkeler salyangoz yedikleri için ülkemizin özellikle Marmara, Karadeniz ve göller bulunan bölgelerinde toplanıp bu ülkelere satılmaktadır.