bocek ilaclama
İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Karınca ilaçlama

karıncaKarıncalar, farklı besin maddelerini tüketebilerek yaşayan canlılar oldukları gibi, koloni halinde yaşamlarını sürdürmeleri nedeniyle kapalı alanlarda kolaylıkla yuva yapabilmektedir. Çok hızlı bir üreme ivmesine sahip olan bu canlıları yok etmek için karınca ilaçlama yaptırmak şart olduğun gibi, bu canlılara karşı etkili şekilde mücadele için birtakım önlemlerin de alınması gereklidir.

Karınca ilaçlama, sıvı ya da toz ilaçlar ile yapılabilen bir uygulama olduğu gibi; temizlik yapmak ve gıda maddelerini bu haşerelerin ulaşabileceği alanlardan kaldırmak gibi önlemler, yeterli olmayacaktır. Zira karıncalar, yapraktan mantar dahi üretebildiğinden, yiyecek bulma konusunda çok fazla zorluk yaşamazlar. Bu nedenle, karıncaları yok edebilmek için tek yöntem ilaçlama yaptırmaktır.

 

Karınca İlaçlama yöntemleri

Karınca ilaçları, etkili bir içeriğe sahip olmalı fakat insanlara hiçbir şekilde etki etmemelidir. Bahçe, apartman çevresi gibi alanlarda da yapılabilen böcek ilaçlama için genellikle sıvı ilaçlar kullanılır. Ancak kapalı alanlarda da sıvı ilaçlar, toz ilaçlara oranla daha etkilidir. Karıncaların yuva yaptığı ya da yapabileceği alanlarda ilaçlamanın daha yoğun yapılması gerektiği gibi, bu canlıların görüldüğü her yerde ilaçlama yaptırılmalıdır. Zira daha çok, banyo, mutfak gibi alanlarda görülen bu canlılar, her alana yayılabilir ve yumurta bırakabilir. Dolayısıyla lokal bazlı karınca ilaçlama işlemleri, bu canlılara karşı hiçbir etki sağlamayacaktır.

 

NOT:Karınca ilaçlama, belirli bir bölge için yapıldığında, sorun tekrar edebilmektedir. Bu nedenle karıncaları yok etmek için genel uygulamalar yapılmalı ve sağlık bakanlığından onaylı olan firmalar tercih edilmelidir.

 

En Çok Görülen Karınca Türleri

Hemen her alanda yaşamaya uyum sağlamış olan karıncalar, yaşadıkları alana göre farklı türlere ayrılır. Kapalı alanda yaşayan ve ilaçlama yapılan türleri ev karıncası olarak adlandırılan bu haşerelerin, tamamen toprak altında yaşayan türleri de bulunmaktadır. Ateş karıncaları, savaşçı karıncalar ve arılar ile büyük benzerlik gösteren, aynı zamanda bir besin maddesi olarak kullanılan bal karıncaları gibi türler, bilim adamlarının hala üzerinde çalışmayı sürdürdüğü canlı çeşitleri arasında yer almaktadır. Ev karıncası ilaçlama işlemi sık yapılmakla birlikte, diğer karınca türlerine karşı böcek ilaçlama yapılmamaktadır.

 

Karınca ilaçlama, sıvı ve toz ilaçlar birlikte kullanılarak da yapılabilen bir işlem olduğu gibi, bu hususta mutlaka profesyonel şirketler tarafından hizmet alınmalıdır. Basit karınca ilaçları kullanılarak yapılan karınca ile mücadele, etkili bir çözüm sağlamayacağı gibi, sağlıksal sorunlara da neden olabilmektedir. Bu nedenle de, Sağlık bakanlığı onayı bulunan, haşere mücadelesi konusunda uzmanlaşmış firmalar tarafından karınca ilaçlama hizmeti almak gereklidir.