bocek ilaclama
İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kalorifer Böceği ilaçlama

kalorifer böceği

Kalorifer böceği, diğer adıyla Alman Hamam Böceği, dünya canıları arasında var olduğundan beri hemen hemen hiç değişmeden kalabilmiş, her ortama uyum sağlayabilen ender canlılardandır. Sıcak ortamları seviyor olmalarından dolayı bu adı almışlardır. Yaklaşık 4000 ila 4500 civarında türü olduğu bilinmektedir. Radyoasyona oldukça dayanıklı olan bu canlı, kanatlı olmasına rağmen uçma özelliği yoktur. Ergin olanların ortalama boyu 1-2 cm'dir. Evcil olan hamam böceklerinden en küçük olanıdır. Kahverengi ve sarımtrak renklerde olurlar. Toplam ömürleri yaklaşık 1 yıldır. 17 günlük bir kuluçka süresi vardır.

 
 

Kalorifer Böceğinin Özellikleri

 

 • Rengi açık kahverengi olan bir hamam böceği türüdür. Ortalama 1,5 cm'dir.
 • Diğer böcek türleri gibi yumurtlayarak üreyen hamam böceği en fazla üreyen böcekler arasındadır. Hamam böceği türlerinden olan kalorifer böceği, yılda yaklaşık 30.000 adet yavru yapmaktadır.
 • Yumurtalarını bir süre sırtında taşıyan dişi kalorifer böceğinin yumurtalarına "Nimf" adı verilir. Nimfler 45 günde olgunlaşır.
 • Ömrü ortalama 1 yıldır.
 • Kalorifer böcekleri yaşam alanlarına kapı ve pencere aralarından ve kalorifer borularındaki boşluklardan girerler.
 • Kalorifer böceğinden etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız mutlaka ilaçlama şirketlerine ilaçlama yaptırmanız gerekir.
 • Kalorifer böceği ilaçlama, bu haşerelerden kurtulmanın en etkili yolu olmakla birlikte, uygulamanın profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde oluşabilecek tehlikeli sonuçların önüne geçmek mümkün değildir.
 • Sayılarının her geçen gün artmaları sebebiyle daha da zararlı hale gelen bu canlılar ile mücadele bireysel olarak mümkün değildir.

NOT: Kalorifer böceği ile doğal mücadele mümkün değildir. Çok hızlı üreyen bu haşereler, dayanıklı olmasının yanı sıra, temizlik ile de yok edilemeyeceğinden kalorifer böceği ilaçlama yaptırılması şart olmaktadır.

Kalorifer Böcekleri Hangi Alanlarda Görülür?

 • Kalorifer böcekleri genellikle sıcak alanları sever. Nemli ortamlarda da görülebilir. Gündüzleri yuvalarından çıkmaz, geceleri aktif olurlar.
 • Kalorifer böceklerinin vücudunda iskelet yapısı yoktur. Bu sebeple çok dar alanlara bile rahatlıkla girebilirler. Evlerimizde ya da iş yerlerimizde genellikle kendilerine zarar gelmeyeceğinden emin oldukları tenha yerlerde saklanırlar. Geceleri de aktif olarak bulundukları mekanlara dolaşırlar.
 • Çok zararlı olan kalorifer böceği hastalık taşıyıcı olarak bilinir. Bu haşerelerin çok hızlı hareket etmelerini sağlayan güçlü ayak yapısı vardır.
 • Bir kalorifer böceği 1 gecede 10 katlı bir binayı gezebilir ya da 1 günde 4,5 km yol kat edebilir.
 • Birçok yönden zarar ve rahatsızlık teşkil eden bu zararlılar ile mücadele durumunda kalan kişi böcek ilaçlama firmalarından yardım almalıdır. Yapılacak kalorifer böceği ilaçlama sonucunda, böcek sorunundan kurtulabilirsiniz.

Kalorifer Böceği Nasıl Çoğalır?

Kalorifer böceklerinde çoğalma diğer haşere türlerinde olduğu gibi yumurtlama yöntemi ile gerçekleşir. Ortalama olarak ayda 100'den fazla larva bırakan bu haşereler ile mücadele için ilaçlama hizmeti almak şarttır. İlaçlama yapılmadan kalorifer böcekleri yok edilemeyeceği gibi, bu haşereler ile mücadele ertelendikçe, ortamdaki yoğunluğu artacağından, yok edilmeleri zorlaşacaktır.

Evde Kalorifer Böceği

Kalorifer böcekleri çeşitli yollarla yaşam alanlarımıza girebilirler. Bireysel olarak yapılan kalorifer böceği mücadelesi ile kalorifer böceklerinden kurtulmak mümkün değildir. Mutlaka profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet alınmalıdır.

Kalorifer Böceği İlaçlama Yöntemleri

Sıvı ya da jel ilaçlar kullanılarak, kalorifer böceği ile mücadele edilebilmektedir. Bunun yanı sıra, bu canlıların çok fazla görüldüğü alanlarda hem sıvı hem de jel ilaçlar aynı anda kullanılabilir. Ancak kalorifer böceği ilaçları, dikkatli bir şekilde kullanılmalı ve yalnızca profesyoneller tarafından uygulanmalıdır. Aksi durumlarda, yapılan uygulamalar etkili sonuç sağlamayacağı gibi, sağlık sorunlarının oluşmasına da neden olabilecektir.

 

NOT: Kalorifer böceği ilacı, mutlaka Sağlık Bakanlığı onayı taşımalı ve bu canlılar üzerinde etkili olmalıdır. Bilinçsiz şekilde hazırlanan ya da uygulanan kalorifer böceği ilaçları, zehirlenmelere neden olabileceğinden, amatör yöntemlere kesinlikle başvurulmamalıdır.

 

Kalorifer Böceği ilaçlama Fiyatları

Hamam böceğinin en sık görülen türleri arasında bulunan kalorifer böcekleri yaz aylarında çok sık görüldüğü gibi bu haşerelere karşı yapılan uygulamalar da paralel olarak artmaktadır. Ancak basit kalorifer böceği ilacı ile uygulama yapan ve ekonomik fiyatlar ile hizmet veren firmalar, ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kalorifer böceği ilaçlama fiyatları konusunda temkinli davranılması önemlidir. Zira böcek ilaçları oldukça pahalı olduğundan, ucuz uygulamalarda, genellikle kalitesiz ya da zirai ilaç kullanımına rastlanmaktadır. Bu durum da, ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirdiğinden, Sağlık Bakanlığı onayı bulunmayan ilaçlama firmaları hiçbir şekilde tercih edilememelidir. Kalorifer böceği ilaçlama fiyatları; ortamın büyüklüğüne, firmanın garantili olmasına, kullanılan ilaç türü ve miktarına bağlı olarak değiştiğinden, hizmet almadan önce araştırma yapmak oldukça önemlidir.

Titiz İlaçlama Farkıyla Kalorifer Böceği İlaçlama

Titiz ilaçlama ekonomik ve uygun kalorifer böceği ilaçlama yöntemleriyle de hizmetinizdedir. Uzman, eğitimli kadrosuyla, kolay ve hızlı şekilde uyguladıkları yöntemlerle kalorifer böceğinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Profesyonel ilaçlama elemanları ile işlem yapan ve insan sağlığını ön planda tutan anlayışı ile çalışan Titiz İlaçlama, kalorifer böceği ilaçlama uygulamalarında garanti vermekte ve kesin çözüm sağlamaktadır.

Kalorifer Böceklerinin Zararları Nelerdir?
Kalorifer böcekleri kendi vücutlarındaki bakterilerle simyotik (ortaklaşmacı) bir yaşam sürerler. Yani kalorifer böceği vücudundaki bakteriden kendi yaşamı için gerekli olan vitaminleri ve aminoasitleri temin ederken; bakteriler ise hamam böceğinin yağ dokuları içinde konforlu bir yaşam sürerler. Kalorifer böceklerinin evlerimizde yaşam bulmaları ve bu kendilerinin de ortaklaşmacı yaşamları ile birlikte biz insanlar için oldukça tehlikeli sonuçlar yaratabilmektedir. Bu haşere türlerinin çeşitli mikrop taşımalarından ve hastalık unsuru faktör geliştirebilmelerinden; insanların yaşadıkları yerlerin mutlaka biyosidal ürünlerle yani tüm zararlı haşere, böcek ve kemirgen gibi zararlıların belirli kimyasallarla sterilazasyonunun yapılması gerekmektedir.

Kalorifer Böcekleri İçin Ne Yapabilirim?
Kalorifer böceklerinin gelişine engel olmak için öncelikle yapılması gerekenler: Yaşanılan alanın temiz tutulması, çöplerin bekletilmemesi ve çöp kapaklarının iyice kapatılması; tesisat borularında var olan çatlakların onarılması ve diğer duvar, fayans tipi kırık ya da çatlakların doldurulması; nemli olan bölgelerin izolasyonunun mümkün olan en iyi seviyede giderilmeye çalışılması vb. önlemler öncelikle bu tip haşerelerin yaşam alanlarınıza gelişini önleyecektir.
Ancak evinizde artık Alman hamam böcekleri (kalorifer böceği) zaten varsa bu durumda yapılması en doğru ve de tek seçeneğiniz profesyonel bir ekip tarafından, Sağlık Bakanlığınca onaylı belgelere ve TSE garantili ilaçlara sahip bir yetkili ilaç firmasıyla görüşerek destek almanızdır.

Amerikan Hamam Böcekleri
Bu hamam böceklerinin uzunlukları 0,5 cm olabilmektedir. Renkleri kızılımsıdır. Başlarının arkasında sarımtrak bir çizgi vardır. Dişiler yumurta keselerini uygun buldukları nemli ve sıcak bölgeye bırakırlar. Hamam böceklerinin bu tipleri geliştikçe kanatları da büyür ve uçabilirler. Diğer hamam böcekleri saklanırken bu türler açık alanlarda toplanarak yaşarlar. Ancak saklandıkları karanlık ortamlara dışkılarını bırakırlar. Hızlı koşabilen bir türdür. Dışkıları fareninkine benzer ancak kenarları yivlidir ve uçlara doğru kütleşmektedir.

Amerikan Hamam Böcekleri Nerelerde Yaşar?
Kırıntı, besin ve çöp bırakılan her yere gelirler açık ortamlarda yaşarlar fakat karanlık yerlerde ise saklanırlar ve bu yerlerde de dışkılarlar. Sıcak olmaları nedeniyle elektrik kabloları civarında, elektrikli alet edavatın alt kısımlarında, banyo, mutfak, garaj, evlerin bodrum katları…vb gibi yerlerde yaşarlar.

Amerikan Hamam Böceklerinin Zararları Nelerdir?
Amerikan Hamam Böcekleri her türlü kanalizasyon, atık, çöp vb. yerlerde gezindiklerinden, üzerlerinden geçmiş oldukları alanlardaki mevcut mikrop gibi zararlı küçük organizmaları da insanların yaşadıkları alanlara taşırlar. Bu durumda biz insanların sağlığı da tehlikeye girmiş olmaktadır. Amerikan hamam böceklerinin olası olarak biz insanlara ishal, dizanteri, kolera, karahumma, cüzzam gibi hastalıkların virüslerini bulaştırma olasılıkları vardır.

Oryantal Hamam Böceği (Doğu Hamam Böceği)
Yetişkin bir Doğu Hamam Böceğinin boyu 2,5 ila 3 cm arasında olup renkleri siyahtır. Bu tür hamam böceği için de "karafatma" denilebilmektedir. Özellikle yaşam alanları büyük şehirlerde kanalizasyon ve rögarlar civarında olup çürümüye yüz tutmuş besinlerin içinde de bulunmaları yine bu tip haşrelerin insan sağlığı açısından son derece riskli ortamlar yaratmalarına neden olmuştur.
Dişi bir Oryantal Böceği 8 tane yumurta kesesi bırakır ve bu her kesenin içinde 16 tane yumurta vardır.Yumurtalar sıcaklığa bağlı olarak gelişim gösterirler. Sıcaklığın artmasıyla yumurtaların gelişim süreleri kısalırken, havalar soğudukça yumurtaların olgunlaşma süreleri de uzar. Oryantal Hamam Böcekleri diğer iki tip hamam böceğinden farklı olarak sıcak değil serin ve nemli bölgeleri sevdiklerinden daha çok limanı olan yerleri tercih ederler.

Kalorifer Böceği İle İlgili Sorular

1 - Kalorifer böceğini bir defa ilaçlamak yeterli olurmu?

Kalorifer böceği için yapılan ilaçlama yeterli olur. Canlı olan tüm hamam böcekleri ölür. Yumurtadan çıkmamış olanhamam böceği ölmez, hiçbir ilaç yumurtaları öldürmez bu sebeple 20 gün sonra tekrar ilaçlama yaptırmanız doğru olur.

2 - Kalorifer böceği ile mücadele nasıl olur?

Kalorifer böceği diğer türlerinde olduğu gibi çok hızlı üreyen koloni halinde dolaşan bir haşeredir. Bireysel yapılan mücadele asla yeterli değildir. Sürekli yumurta bırakarak çoğalan Kalorifer böceği her yana hızlı şekilde yayılır. Arayın bizi size yardımcı olalım. Titiz ilaçlama olarak uzman ekiplerimizle sizlere uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. Firmamız Sağlık Bakanlığı onaylı belgeler ile çalışır.

3 - Kalorifer böceği nerede yaşar?

Hemen hemen dünyanın her yerinde yaşam alanlarına sahiptirler. Sıcak, karanlık ve nemli yerler popülasyonlarının artmasını en çok sağlayan ortamlardır. Örneğin, fırınlar, restourant, gemiler, mutfak ve her türlü ev ortamında yaşamayı seçerler. Kısacası nem ve sıcaklık ortamlarının buluştuğu her karanlık ortam onların yaşam alanlarıdır.

4 - Kalorifer böcekleri bir defada ne kadar yumurta bırakır?

Kalorifer böcekleri her defasında 200 adet yumurta bırakabilirler.18. günün sonunda yumurtalardan yavrular çıkar.

5 - Kalorifer Böcekleri İnsana Hangi Hastalıkları Bulaştırır?

Kalorifer böcekleri insanı ısırmaz fakat besinlerimiz üzerinde gezerek dışkı ve yumurta bırakır. Bu artıklar insanların hastalanmasına sebep olur. Verem, astım, dizanteri, alerjik reaksiyonlar, deri hastalıkları gibi hastalıkları insanlara bulaştırırlar.

6 - Kalorifer böceğinden nasıl kurtulabilirim?

Kalorifer böceği çok hızlı üreyen haşereler oldukları için kalorifer böceklerinden kurtulmak zor iştir. Bu haşereler için kesinlikle ilaçlama firmalarından yardım alınız. Ölürken bile üreyen bu haşeler yumurtalarına etki eden kalorifer böceği ilacı çok azdır.