bocek ilaclama
İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Güve ilaçlama

güve

 

Yaklaşık 3mm uzunluğunda olan kelebeğe benzer görünümlü bir böcek olan güveler, insan sağlığına ve maddi zararlara yol açabilen bir haşere olduğundan tehlikelidir. Bu canlıların üremelerinin önüne geçmek ve oluşabilecek zararları önlemek için ise güve ilaçlama yaptırmak gereklidir.

 

 

 

Güvelerin Özellikleri

 • Güvelerin boyları bulunduğu ortama bağlı olarak 10 mm kadar olabilmektedir.
   
 • İlk yumurtadan çıkan güve yavrularına kurtçuk adı verilir. Bu kurtçuk zamanla gelişerek kelebek şeklini alır.
   
 • Vücut yapısı ovaldir. Kulakları göğsünün arka kısmındadır. İnsanlara direkt olarak zarar vermez fakat güve böceği zararları olarak eşyalarımıza ve yiyeceklerimize verilenleri görebiliriz.
   
 • Güvelerin bulunduğu alanlar, mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilaçlama firmaları tarafından dezenfekte edilmelidir.
   
 • Her türlü hayvan kılından olan eşyanın üzerine yerleşebilir ve bunlarla beslenir. Bu yüzden güveden kurtulmak şarttır.
   
 • Sıkça şikayet edilen böcek türlerinden olan güve sorunlarınız için güve ilaçlama uygulatmalısınız.
   
 • Güve ile mücadele etmek kolay değildir. Bu nedenle profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır.
   
 • Güvelerin kulaklarında ince zar bulunmaktadır. Bu zarda hava kesecikleri mevcuttur.
   
 • Güvelerin birçok türü vardır. Bazı güveler halı üzerinde, bazıları deri üzerinde, bazıları tahıllarda ve ekinlerde görülebilir.
   
 • Güve ilaçlama yaptırmadan önce ilaçlama şirketleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. İlaçlama sektöründe çok sayıda illegal kuruluşlar mevcuttur. Sağlık Bakanlığınca onaylanan firmaları tercih etmek en doğrusu olacaktır.

   

Güveler Hakkında Bilgi

Güveler karanlık alanlarda yaşarlar. Bodrum, çatı katları, dolap içi örnek olarak verilebilir. Güveler kıyafetlere ciddi oranda zarar verebilen canlılardır. Palto, süveter, kazak, atkı, yastık, halı gibi eşyalarla beslenebilirler. Halı, kürk, perde, buğday güveleri en sık rastlanan türlerdir. En zararlı olanı ise kürk güvesidir. Bu canlı türü insanların kıyafetlerine ciddi zararlar verebilmektedir. Güveden kurtulmak amacıyla güve ilaçlama için Titiz ilaçlama şirketimizden günün her saati hizmet alabilirsiniz. Titiz ilaçlama şirketi İstanbul?un her ilçesine profesyonel ilaçlama hizmeti sunmaktadır.

Halk arasında en fazla bilinen güve çeşitleri; halı, kürk, fıstık, perde ve buğday güvesidir. Bu çeşitlerin en zararlısı kürk güvesi olarak bilinir. Ön kanatları siyah ve kahverengi noktalarla kaplıdır, larvaları için ipeksi sıvı salgılar ve larvalar bu salgının kozası içinde olgunlaşmayı bekler. Kürk güvesi insanların eşyalarına fazlasıyla zarar verir. Güveden kurtulmak amacıyla güve ilaçlama için Titiz ilaçlama şirketimizden günün her saati hizmet alabilirsiniz. İstanbul'un tüm ilçelerinde bulunan ilaçlama şubelerimiz ile güve ilaçlama ve her türlü haşere ilaçlama uygulamalarında profesyonel uygulamalar yapmaktayız.

GÜVE ÇEŞİTLERİ
 • Meyve güvesi

  Meyve güveleri genelde şeftali ve fidanlarda görülür. Meyvelerin suyunu emerler ve meyvenin çürümesine sebep olurlar.

 • Tahıl güvesi

  Tahılla beslendiği için adına tahıl güvesi denir. Tahılların içini yer kabuğunu bırakır. Bu haşereyi ekinlerde, tahıl ambarlarında çokça görebiliriz. İnsanı ısırmaz maddi olarak büyük zararlara yol açar. Hızlı çoğalan bu haşereler, ambarlarda görülebildiği gibi kiler ve depo gibi alanlarda da görülebilmektedir. Tahıl güvesinden kurtulmak ve maddi zararları önleyebilmek için güve ilaçlama yaptırılmalıdır.

 • Odun güvesi

  Odun güvesi ahşap, tahta, ağaç gibi eşyaların üzerinde bulunur. İnsanlara herhangi bir zararı yoktur. Ancak girdiği alanda bulunan eşyalara büyük oranda zarar vermektedir. Diğer güve türlerinde olduğu gibi, bu türde de üreme çok hızlı şekilde olduğundan, odun güveleri her alana yayılabilmektedir. Odun güvesi ile mücadele için profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır.

 • Halı güvesi

  Halı güveleri yünlü ve ipek kumaşları kemirerek maddi zararlar verebilen canlılardır. Halı güveleri yumurtalarını elbiselerin yaka altına veya koltuk altına bırakır. Maddi zararlara neden olduğu gibi, alerjilere de neden olabilen bu haşereleri yok etmek için güve ilaçlama yaptırmak şarttır.

 • Deri güvesi

  Hayvansal ürünleri ve hayvan derisi ile yapılan eşyaları kemirerek beslenen canlılardır. Bulundukları alanlarda tüm hayvansal ürünleri kemirebilirler. Büyük maddi kayıplara yol açabilen bu haşereleri yok etmek için profesyonel şekilde haşere ilaçlama yaptırılması şarttır. Deri güvesinden kurtulmak için etkili böcek ilaçları kullanılmalı ve Sağlık Bakanlığından onaylı olan firmalardan hizmet alınmalıdır.

  Güve İlaçlama Yöntemleri

  Güveden kurtulmak için sıvı böcek ilaçları kullanılmalı ve detaylı şekilde haşere ilaçlama yaptırılmalıdır. Buharlama yöntemi ile yapılan güve ilaçlaması için, profesyonel şirketlerden hizmet alınması şarttır. Basit ilaçlama teknikleri ile yapılan güve mücadelesi, etkili bir çözüm sağlamamakla birlikte, insan sağlığı ve tahıl, odun gibi ürünler için zarar verici nitelik de yaratabilmektedir. Bu nedenle güveleri yok etmek için alanında uzman olan ve Sağlık bakanlığı onayına sahip olan firmalardan güve ilaçlama hizmeti alınması gereklidir.

 

Güveler İle İlgili Sorular

1 - Güve nerelerde yaşar?

Güve haşeresi hemen her yerde hayatımızın birçok alanında bizimle beraber bulunur. Deri güvesi hayvansal olan ürünlerin hepsinde bulunabilir kemirerek beslenme sağlar. Odun güvesi tahta, mobilya, tahta olan eşyaların hepsinde bulunabilir. Halı güvesi kullandığımız eşya, elbise, mobilya, kuru gıda gibi şeyler içinde bulunabilir.

2 - Güve neye benzer?

Bu haşere 3-4 mm ebadında kelebeğe benzeyen eşya ve kuru gıdalara zarar veren bir böcektir. Önce kurtçuk şeklinde hayata başlar, sonra kelebek şeklinde yaşar ve ölür. Vücudunda çok fazla sayıda tüy vardır.

3 - Güve insanları ısırır mı?

Güve insanları asla ısırmaz beslenmesini, kuru ve hayvansal gıdalardan sağlar. Güve eğer önlem alınmaz ise maddi olarak büyük zararlara yol açabilir.

4 - Kaç çeşit güve vardır?

Birçok güve çeşidi vardır fakat en bilinen güve türlerini şöyle sıralayabiliriz;Odun güvesi, kürk güvesi, tahıl güvesi, halı güvesi, meyve güvesi.

5 - Güve ilaçlaması nasıl yapılır?

Güve ilaçlaması için yapılacak ilk iş Sağlık Bakanlığınca onaylı belgeleriyleyardım almaktır. Yaptığımız ilaçlamalar 6 aydan uzun süre garanti kapsamındadır. Kokulu, kokusuz olmak üzere 4 değişik karışımdan oluşmuş, ziraat mühendisleri tarafından hazırlanmış ilaçlar kullanılır. Güve ilaçlaması püskürtme ve buharlama yöntemi ile yapılır.

6 - Herkes güve ilaçlaması yapabilir mi?

Hiç kimse eğitim almadan, teknik olarak ilaçlama bilgisine sahip olmadan,güve ilaçlaması ve haşere ilaçlaması yapamaz. Yapanlar varsa suç duyurusunda bulunun. İlaçlama için gelen insanlardan gerekli resmi belgeleri isteyin. Titiz ilaçlama ile çalışın kendinizi, evinizi, işyerinizi ve sevdiklerinizi garanti altına alın.

7 - Güve ilaçlaması işleminden önce ve sonra neler yapmalısınız?

Güve ilaçlama işleminden önce yapılması gerekenler; -Kokulu ilaç uygulaması yapılacaksa, ilaç yapılırken ilaçlanan alanı terk etmelisiniz,ilaçlanan alanı 4-5 saat kapalı tutmalısınız. -Evde çocuk var ise oyuncaklarını tamamen ortadan kaldırın poşetlere koyun ve saklayın. -Alanınızda mutfak gereçleri var ise kaldırın, ilaçlamadan sonra sıcak su ve sabunla yıkayın ondan sonra kullanın. -İlaçlama yapılacak alanda akvaryum var ise dışarı çıkartın. Büyük akvaryumların hava alan yerlerini sıkıca bantlayın veya ıslak havlu ile kapatın.

Güve ilaçlaması bittikten sonra yapılması gerekenler. -İlaçlama bittikten sonra, alanınızı 1 saat havalandırın ve kullanın. -Kokulu ilaçlama yapılmışsa kenar, köşe temizliği yapmayın. İlacın etkisi uzun sürsün. -Çocuğunuz emekliyorsa o bölümleri temizleyebilirsiniz. -Jel ilaçlama yapılacaksa evinizi terk etmenize gerek yoktur.

8 - Güve ile mücadele nasıl olur?

Güve ile mücadele biretsel olarak zor iştir. Güveler ile mücadele için alınan böcek ilaçları güve üzerinde etkili olabilrmesi için profesyonel ilaçlama elemanları tarafından etkili ilaçlaması gerekmektedir. İlaçlama tekniklerini bilmeden ilaçlamadan kesinlikle yüzde yüz etkili sonuç alamazsınız.