bocek ilaclama

Bit ilaçlama

bit

Bit ilaçlama, baş biti olarak adlandırılan ve insanların saç köklerine yapışarak kan emen haşerelere karşı sıklıkla yapılmaktadır. Bit insanların saçlarında yaşayarak insanlardan kan emen bir haşeredir.Bitlerin rengi gridir. İnsanların saçlarına yuvalanan bitler genelde ense kısmına yerleşip bu bölümde yaşamlarını sürdürebilirler. Bitlenmiş bir saçı düzenli olarak yıkamak birden kurtulmak için yeterli olmaz. Mutlaka tedavi olunması gerekir. Her alana da geçebilen bitlerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Sayıları da çok fazla olduğundan kişisel olarak alınan önlemler ardından bit ilaçlama yaptırılması şarttır.

Bitlerin ömürleri yaklaşık 1 yıldır. Tüm toplu yaşam alanlarından insanlara bulaşabilirler. Örnek olarak okul, askeriye ve koğuş alanları verilebilir.Bu nedenle bit ile mücadele etmek isteyen kişiler bunları gözden kaçırmadan her türlü bit bulaşabilecek eşyalar dahi alanları bit ilaçlama ile temizletmelidir. Bit yavruları yani sirkeler gözle zor görülürler. Bit ilaçlama yaptırılmadığı sürece üremeye devam eden bu canlılar ile mücadele ertelendikçe zorlaşmaktadır. Dolayısıyla bit sorunu olan yerlerde ilaçlama işleminin geciktirilmemesine dikkat edilmelidir.

Bitten kurtulmak için, bireysel temizlik önemli olduğu gibi, ortamın bu haşerelerden arındırılması da son derece önemlidir. Bu nedenle, kişisel temizlik ile bit ilaçlama işleminin aynı anda yapılması şarttır. Zira bitlerin ortamdan arındırılmaması, sorunun tekerrürüne yol açacaktır.

Bitlenme

Bit zıplayarak hareket eden bir haşere olmamasına karşın, insandan insana geçebilmektedir. Toplu olarak kullanılan alanlarda bir kişiden yüzlerce kişiye bulaşabilen bit, daha çok yağlı saçlarda görülmesine karşın, temiz saçlarda da yaşayabilmektedir. Bitlenme; okul, yurt, sağlık merkezi, koğuş gibi alanlarda sık karşılaşılan bir sorun olduğu gibi; özellikle bu gibi alanlarda bireysel temizliğe ek olarak, alanda etkili böcek ilaçları ile bit ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

 

BİT TÜRLERİ

 

Baş biti: Baş biti:Kulak tarafında ve ense bölgesinde görülür. Çocukların bu bölgeleri sık sık kontrol edilmelidir.Baş biti karanlığı seven bir parazittir. Vücudu yapışkan özellikte olduğu için insan vücudunda yerleştiği bölgeye sıkıca tutunur. Baş biti, insanlardan insanlara bulaşabildiği gibi, ortama da çok çabuk yayılır. Bu nedenle, bitlerin görüldüğü ortamlarda böcek ilaçlama yapılması oldukça önemlidir.

Kasık bit: Kasık biti: Kasık bölgesinde yuvalanan bitlerdir. Bu bölgedeki tüylerin köklerine yerleşerek çoğalırlar. Cinsel yollarla veya iç çamaşırlarının ortak kullanılması sebebi ile insandan insana bulaşabilir. Kasık bitleri aynı zamanda gözle görülebilir büyüklüktedir. Bu haşerelerden kurtulmak için bireysel temizlik şart olduğu gibi, bitler her alana yayılabildiğinden, ortamda bit ilaçlama yaptırmak önemlidir.

Bitten kurtulmak için öncelikli olarak bit haşeresini vücuttan arındırmak daha sonra ise mekanı bitten arındırmak gereklidir. Yaşam alanlarında görülen bitleri yok etmek için, mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. Yaptırılacak olan bit ilaçlama uygulaması yasal çalışan profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından uygulanmalıdır.