- -
     
 

HAŞERELER

Bit ilaçlama

bit

Bit ilaçlama, baş biti olarak adlandırılan ve insanların saç köklerine yapışarak kan emen haşerelere karşı sıklıkla yapılmaktadır. Bit insanların saçlarında yaşayarak insanlardan kan emen bir haşeredir. Renkleri genellikle gri olan bit haşeresinin yumurtalarına "sirke" adı verilir. İnsanların kafa kısımlarının ense bölümlerinde yaşayan bitler temiz veya kirli saç ayrımı yapmaksızın her saçta yaşayabilir. Belirlenmiş bir saçı düzenli olarak yıkamak birden kurtulmak için yeterli olmaz. Mutlaka tedavi olunması gerekir. Her alana da geçebilen bitlerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Sayıları da çok fazla olduğundan kişisel olarak alınan önlemler ardından bit ilaçlama yaptırılması şarttır. Ömürleri yaklaşık 1 yıl kadar olan bitler, insanlara toplu yaşam alanlarından bulaşır.

Evcil hayvanlar üzerinde pek yaşamayan bitler en çok okullarda, askeriyede, koğuşlarda ve toplu yaşam alanlarından bulaşabileceği gibi bitlenmiş kişilerin eşyalarını kullanmak ile de bulaşabilir. Bu nedenle bit ile mücadele etmek isteyen kişiler bunları gözden kaçırmadan her türlü bit bulaşabilecek eşyalar dahi alanları bit ilaçlama ile temizletmelidir. Bit yavruları yani sirkeler gözle zor görülürler. Bit ilaçlama yaptırılmadığı sürece üremeye devam eden bu canlılar ile mücadele ertelendikçe zorlaşmaktadır. Dolayısıyla bit sorunu olan yerlerde ilaçlama işleminin geciktirilmemesine dikkat edilmelidir.

Bitten kurtulmak için, bireysel temizlik önemli olduğu gibi, ortamın bu haşerelerden arındırılması da son derece önemlidir. Bu nedenle, kişisel temizlik ile bit ilaçlama işleminin aynı anda yapılması şarttır. Zira bitlerin ortamdan arındırılmaması, sorunun tekerrürüne yol açacaktır.

Bitlenme

Bit zıplayarak hareket eden bir haşere olmamasına karşın, insandan insana geçebilmektedir. Toplu olarak kullanılan alanlarda bir kişiden yüzlerce kişiye bulaşabilen bit, daha çok yağlı saçlarda görülmesine karşın, temiz saçlarda da yaşayabilmektedir. Bitlenme; okul, yurt, sağlık merkezi, koğuş gibi alanlarda sık karşılaşılan bir sorun olduğu gibi; özellikle bu gibi alanlarda bireysel temizliğe ek olarak, alanda etkili böcek ilaçları ile bit ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.


BİT TÜRLERİ

Baş biti: İnsanların kulak ve ense arkalarında oluşan bir bit türü olup özellikle çocuklarda çok sık görülür. Toplu yaşam alanlarından çok çabuk bulaşan baş biti ışıktan kaçar. Vücut yapısı olarak yapışkan bir yapıya sahip olan bu haşere, insanların saçlarının diplerine yapışarak sıkıca tutunur. Baş biti, insanlardan insanlara bulaşabildiği gibi, ortama da çok çabuk yayılır. Bu nedenle, bitlerin görüldüğü ortamlarda böcek ilaçlama yapılması oldukça önemlidir.

Kasık bit: İnsanların kasık bölgelerinde yaşayan bir bit türüdür. Kasık biti kılların dibine yerleşerek ürer ve cinsel ilişki ya da ortak kullanılan iç çamaşırlarından geçer. Kasık bitleri aynı zamanda gözle görülebilir büyüklüktedir. Bu haşerelerden kurtulmak için bireysel temizlik şart olduğu gibi, bitler her alana yayılabildiğinden, ortamda bit ilaçlama yaptırmak önemlidir.

Bitten kurtulmak için öncelikli olarak bit haşeresini vücuttan arındırmak daha sonra ise mekanı bitten arındırmak gereklidir. Mekânınızda bulunan bitlerden kurtulmak için acilen ilaçlama şirketleri ile temasa geçerek bit ilaçlama yaptırılması gerekir. Yaptırılacak olan bit ilaçlama uygulaması yasal çalışan profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından uygulanmalıdır.Bit Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları;
Facebook Twitter Google Plus FriendFeed Pinterest

ilaçlama Firmaları | Böcek ilaçlama | Ev ilaçlama | Pire ilaçlama | ilaçlama Fiyatları | Haşere ilaçlama | istanbul ilaçlama | ilaçlama şirketi
Sitemap | Rss Besleme

Titiz ilaçlama en uygun ilaçlama fiyatları ile garantili hizmet sunmaktadır

Copyright © 2010 - 2013 Titiz İlaclama San. Tic. Ltd. Şti.

 

Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz içerik kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.